Tipy na vyhledávání ve slovníku

1. Vyhledávání1.1 Zápis slova

Hledaný výraz vepište do vyhledávacího pole. K zapsání českých znaků s diakritikou nebo islandských znaků ð, þ, æ, ö můžete využít možnosti kliknutí na písmeno nad vyhledávacím polem. Potvrďte vyhledávání buď a) stisknutím tlačítka Hledej nebo b) stisknutím klávesy Enter.

1.2 Možnosti vyhledávání

Vyhledat můžete slovo, které a) přesně odpovídá dannému výrazu b) začíná na danný výraz c) obsahuje danný výraz d) končí na danný výraz

1.3 Oblasti vyhledávání

Zde máme na mysli oblast databáze, v které vyhledáváte. Základní a defaultní možností je vyhledávání v heslových slovech Islandsko-českého studijního slovníku. Dalšími možnostmi je např. vyhledávání v překladech. To znamená, že danný výraz se porovnává se všemi překlady významů heslového slova. (Pokud hledáte české slovo jako např. kůň). V případě hledání českých slov doporučuji vyhledávat v kombinaci s Obsahuje (viz. 1.2 Možnosti vyhledávání) z toho důvodu, že Vámi hledané české slovo může být uvedeno např. jako druhé ve významu. (při vyhledávání Začíná na danný výraz by se slovo nenalezlo).

1.4 Experimentuje s oblastmi

Doporučuji experimentovat s oblastmi slovníku. Tip: vepište výraz legur, vyberte Končí na a vyberte oblast Synonyma. Slovník vyhledá všechny synonyma (u jednotlivých významů heslových slov), která končí na legur.

Další tip: vyhledejte slovo, které Vás zajímá např v oblasti Příklad. Slovník vyhledá slovo ve všech příkladech ve slovníku.

Další zajímavou možností je vyhledávání např. v oborových charakteristikách. Zobrazí si tak seznam všech slov, které se např. týkají počítačů (zkratka poč.).

1.5 Výraz nebyl nalezen

Pokud nebyl výraz nalezen, pokusí se slovník doporučit slovo, které jste možná měli na mysli. Např. pokud omylem napíšete hesstur, doporučí slovník slovo hestur.

1.6 Vyhledávání nejenom základních heslových tvarů

Hledejte nejenom základní tvary. Můžete zadat množné číslo podstatných jmen, sloveso v minulém čase ap. - slovník najde heslové slovo, které obsahuje v deklinacích hledaný tvar. Pokud existuje více heslových slov, které obsahují hledaný výraz, objeví seznam slov levé.

1.7 Nalezeno více heslových slov

V případě, že bylo nalezeno více heslových slov, objeví se seznam s heslovými slovy. V případě, že má seznam více jak 15 složek, objeví se navigační tlačítka pro navigavi v seznamu.

1.8 Výběr slova ze seznamu

Slovo, které chcete zobrazit, navštívíte kliknutím na hypertextový odkaz.

1.9 Abecední seznam

Po pravé straně se zobrazuje abecední seznam slov. Šipkami je možné navigovat v seznamu.